BEGIN TYPING YOUR SEARCH ABOVE AND PRESS RETURN TO SEARCH. PRESS ESC TO CANCEL

Synagogi nocą: 8/9 czerwca 2013 – program

hashphoto-283762_5249534208848_zsjakuheply.jpg

 

Koniecznie zarezerwujcie sobie czas wieczorem, a właściwie już w nocy 8/9 czerwca, aby wziąć udział w projekcie 7@nite: Synagogi nocą. W 2013 roku tematem przewodnim wydarzenia będzie Jerozolima. Miasto wielu kultur, tradycji, cel pielgrzymek i jednocześnie stolica nowoczesnego państwa. Celem organizatorów jest pokazanie współczesnego judaizmu, zanurzonego w przeszłości a jednocześnie nowoczesnego, otwartego na świat, różnorodnego i tolerancyjnego.

KRAKÓW, 8/9 CZERWCA 2013 r.

22.00
Uroczysta Hawdala na dachu JCC Kraków (ul. Miodowa 24)

22.15
Otwarcie Synagog dla publiczności

Synagoga Stara FEEL

Poszukując uniwersalnej definicji miasta postanowiliśmy odwołać się do poezji. Spośród wielu wierszy poświęconych Jerozolimie wybraliśmy kilkanaście, które naszym zdaniem pokazują rożne oblicza miasta i poprosiliśmy „ludzi słowa” i kultury związanych z Krakowem by je przeczytali. Ich interpretacje wymieszaliśmy z dźwiękami miasta, ruchomymi obrazami i zapachem. Stworzyliśmy multimedialną i interaktywną opowieść o mitycznej i realnej Jerozolimie, którą będzie można poczuć. Dosłownie i w przenośni.

Synagoga Wysoka MOVE

W Synagodze Wysokiej wyruszymy na wirtualny spacer po mieście. Punktem odniesienia symbolicznej wędrówki będzie 7 bram Jerozolimy. Wokół nich snujemy unikatowa opowieść wykorzystując multimedialne środki artystyczne i komunikacyjne tworząc uniwersalny i metaforyczny przekaz. To będzie spacer pełen niespodzianek.

Synagoga Izaaka IMAGINE

Jerozolima to święte miasto dla trzech wielkich religii monoteistycznych. Miasto, gdzie wedle przekazów mieszka Bóg. „Jerozolima jest środkiem Ziemi; Świątynia jest środkiem Jerozolimy”. I choć dziś nie ma już Świątyni, to nadal jest ona najważniejszym miejscem w mieście, a może i na świecie. Czym jest Świątynia i czym jest mur zachodni zwany Ścianą Płaczu, spróbujemy sobie wyobrazić w Synagodze Izaaka.

Synagoga Remu DISCOVER

Czy jest jakieś miasto na świecie, które można nazwać na 70 różnych sposobów? Tylko jedno. Nazwać oznacza poznać. Czy poznając wszystkie 70 nazw Jerozolimy uda się nam odkryć czym jest to miasto?

Synagoga Tempel LISTEN

Jerozolima to nie tylko miasto religijne. Jest też drugie oblicze tego miasta. Żywe, kolorowe, radosne. Oblicze, które poznamy i usłyszymy w „okolicach Yafo”, w centrum nowego miasta, pełnego uroczych kawiarni. Jerozolima jest pełna muzyki, należy tylko umieć słuchać. Tutaj tworzy Asaf Avidan, tutaj swoja muzykę grają członkowie zespołu Shtar. Ortodoksyjnie religijni rockmeni, którzy mieszają indie rocka z hip hopem i funky. Energetyczna mieszanka, która porwie wszystkich do tańca.

Synagoga Kupa LOOK

Jerozolima to miasto, które należy zobaczyć. Stare fotografie zestawione z nowymi, pokazują jak niewiele zmieniło się to miasto, a jednocześnie jak bardzo jest inne. Fotografie pozwalają zobaczyć miasto uchwycone w krótkiej, przelotnej chwili. Czasami, dzięki fotografiom wydaje się, że chwila ta trwa znacznie dłużej.

Synagoga Poppera CREATE

Każdy ma swoja opowieść o Jerozolimie i każdy będzie mógł stworzyć swoja Jerozolimę. Wedle własnego uznania i własnej wyobraźni. W Synagodze Poppera pomalujemy Jerozolimę na wszystkie możliwe kolory. Stworzymy żywy i barwny kolaż miasta. Starym murom nadamy nowe barwy.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

JCC Kraków
Wystawa Jerozolima – Światło ze Wschodu

Wystawa przygotowana przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny oraz Ambasadę Izraela w Warszawie ukazuje Jerozolimę z podwójnej perspektywy – kościoła chrześcijańskiego oraz współczesnego państwa izraelskiego. Wystawa „Jerozolima – Światło ze Wschodu” pokazuje odwiedzającym najważniejsze miejsca związane z Kościołem prawosławnym w Jerozolimie, a także przedstawia miasto jako gościnną, nowoczesną i wielokulturową stolicę Izraela.

Żydowskie Muzeum Galicja
Kachol oraz muzyczna podróż do serca Jerozolimy – dzielnicy Stu Bram

Żydowskie Muzeum Galicja po raz drugi zaprasza na niesamowite i szalone warsztaty taneczne prowadzone przez zespół Kachol, a potem – na wyjątkowa podróż do serca Jerozolimy i dzielnicy Stu Bram. Żywe połączenie różnych stylów muzycznych wraz z wizualizacjami wykorzystującymi fotografie jednego z najsławniejszych izraelskich fotoreporterów: Gila Cohena Magena, którego wystawa “W kręgu chasydów” będzie prezentowana w Muzeum.

RAJ DLA PODNIEBIENIA

Hamsa hummus & music (Miodowa 41)

od 18:00 – Vege grill  (smażymy falafele na świeżym powietrzu)

od 21:00 – DJ Gretzky – Garden Party do rana (funk-house-oldschool-brokenbeats)

Dziedziniec Synagogi Izaaka

22.30 – Prawdziwy jerozolimski falafel

JCC Kraków

22. 30 – Smaki Jerozolimy

NIEDZIELA Z 7@NITE

Synagoga Tempel
W tym roku zapraszamy także w niedzielę do Synagogi Tempel na radosne zakończenie tegorocznej edycji imprezy i musical

„Cuda rebego” – musical

„Cuda rebego” – to muzycznie opowiedziane dzieje żydowskiej rodziny Pipmanów z małego miasteczka Brody. Żydowska historia i obyczajowość w pigułce. Musical wypełnia duża dawka humoru nie pozbawiona również lirycznych wątków i głębszych emocji.

Scenariusz i reżyseria: Ewa Warta-Śmietana
Scenografia: Łukasz Lech
Kierownictwo muzyczne: Waldemar Król

Niedziela, 9 czerwca 2013 r. godz.; 19:00

Patronat medialny 7@nite.

Pomysł i organizacja
Fundacja Joint Distribution Committe Poland

Od blisko 100 lat American Jewish Joint Distribution Committee (JDC) – zwany powszechnie Joint – realizuje w praktyce zasadę, zgodnie z którą Żydzi są odpowiedzialni za siebie i wszystkich Żydów. Obecnie JDC działa w ponad 70 krajach, w których we współpracy z organizacjami partnerskimi pracuje na rzecz Żydów, niesie pomoc charytatywną społecznościom żydowskim, dba o ocalenie tożsamości i kultury żydowskiej. Zasięg działalności JDC wykracza poza środowiska żydowskie poprzez programy pomocy charytatywnej udzielanej w sytuacjach kryzysowych na całym świecie.

hashphoto-mapkapl_chrrprnqjidigpfpudajfnal.jpg

Program i mapę pobrano ze strony 7atnite.pl

Plakat pobrano z profilu: www.facebook.com/7atnite

Skomentuj