BEGIN TYPING YOUR SEARCH ABOVE AND PRESS RETURN TO SEARCH. PRESS ESC TO CANCEL

Pamiątki festiwali na murach Kazimierza

Pil Peled, Yehuda. Fot. Karolina Kuchno   Dwa ostatnie Festiwale Kultury Żydowskiej zostawiły na Kazimierzu ślad w postaci murali. Ich autorami  są młodzi izraelscy artyści.

Pierwszy pojawił się  w lipcu 2013. Na ścianie budynku na rogu ulicy Wąskiej i Wawrzyńca powstało malowidło, przedstawiające postać dziecka ubranego w skórę lwa. Zostało wykonane przez Pila Peleda – izraelskiego muralistę i projektanta. Mural nosi tytuł „Yehuda”. Postać dziecka symbolizować ma naród żydowski.

Broken Fingaz, Kamienica Bosaków. Fot. Karolina KuchnoDrugi powstał mniej więcej rok później, na ścianie kamienicy przy Placu Bawół, która przez 400 lat, aż do wybuchu II wojny światowej, była własnością państwa Bosaków – krakowskiej rodziny żydowskiej. Został wykonany przez grupę Broken Fingaz – pięciu artystów, pochodzących z Hajfy. Mural tworzą napisy po hebrajsku, symbole lwa Judy oraz obrazy utrzymane w konwencji Maurycego Liliena (1874 – 1925), artysty żydowskiego pochodzenia, który w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych był uczniem Jana Matejki.

Pil Peled, Yehuda, Fot. Karolina Kuchno

Zdjęcia murali: Karolina Kuchno  instagram.com/innymioczyma

Skomentuj