BEGIN TYPING YOUR SEARCH ABOVE AND PRESS RETURN TO SEARCH. PRESS ESC TO CANCEL

NARODOWA WŚCIEKLICA

hashphoto-plakat_jpcciswqgcdjyurovlxrsecxn.jpg

Czy premiera „Jana Macieja Karola Wścieklicy” wg Witkacego wywoła dyskusje wśród współczesnej publiczności? Będzie można się o tym przekonać już 15go i 16go czerwca o g. 20.00 w „Pokoju Mirona B.” przy ul. Halickiej 2 na Krakowskim Kazimierzu, gdzie Czysta ReFORMA – Teatr Odwrócony pokaże swój najnowszy spektakl.

 

„Sztuka powinna być grana nierealistycznie. Wypowiadanie zdań zimne. Dekoracje (…) niesłychanie fantastyczne, jednak bez żadnych kubizmów i innych izmów. Tempo wściekłe.(…)”  Taką uwagą Witkacy rozpoczyna tekst dramatu, który z pośród wszystkich wystawianych dzieł za jego czasów, cieszył się największym powodzeniem. Wywołał niemały odzew społeczny i pomimo wstępnych wskazówek jest dziś uznawany za najbardziej realistyczny. Jak zostanie odebrany dzisiaj?
Tytułowy bohater, zrywa z dotychczasowym życiem polityka i wraca do rodzinnej wisi, by napisać Opus Magnum – dzieło, które będzie zbiorem jego najważniejszych myśli, mających wpłynąć na życie przyszłych pokoleń. Niepostrzeżenie Wścieklica zostaje wpędzony w machinę politycznych gierek, gróźb i agenturalnych spisków.
-W sytuacjach codziennych – w pracy,  podczas rodzinnych spotkań – właśnie polityka jest tematem, przy którym zapala się czerwona lampka „zachowaj ostrożność”. Podświadomy terror politycznej poprawności nie może dzielić ludzi. Podobno od 1989 roku, żyjemy w „wolnym Kraju”. Nadal jednak,  młode pokolenia są zależne od poprzedniego ustroju, który nie daje o sobie zapomnieć. – mówi reżyser, Sz. H. Budzyk.  – Chcemy, aby spektakl „Wścieklica” dla tych, którzy go tworzą i dla tych, którzy przyjdą go obejrzeć był chociaż częściowym mentalnym wyzwoleniem. – dodaje. „Wścieklica” o polityce i narodzie mówi zupełnie innym językiem niż ten, do jakiego przywykliśmy. Zamiast agresywnych komentarzy czy PR-owych frazesów operuje jedyną w swoim rodzaju mieszanką artystycznego żartu i absurdu witkacowskiej konwencji „grotesque macabre”.  Warto przypomnieć, że Czysta ReFORMA – Teatr Odwrócony jako pierwszy teatr  w Polsce wprowadził system płatności za bilety Pay What You Want. Po spektaklu, każdy widz sam określa ile zapłaci za swój bilet. Dzięki temu w wydarzeniach organizowanych w Pokoju Mirona B. biorą udział wszyscy, którzy szukają nowej jakości uczestnictwa w kulturze. O miejscu na widowni decyduje kolejność przybycia. Terminy kolejnych spektakli: 21, 22, 23, 28 czerwca 2013, godzina 20:00. Szczegółowe informacje widzowie znajdą na stronach: www.czystareforma.org oraz www.facebook.com/czystareforma.

Tytuł: „Jan Maciej Karol Wścieklica” wg Stanisława Ignacego Witkiewicza
Teatr: Czysta ReFORMA – Teatr Odwrócony, Kraków
Reżyseria: Sz. H. Budzyk
Scenografia, video: Lech Kolasiński
Muzyka: Paulina Załubska
Kostiumy: Basia Jeziorny

OBSADA:
Jan Maciej Karol Wścieklica – Łukasz Krzemiński
Rozalia Wścieklicowa – Aleksandra Kowalczyk
Panna Wanda – Karolina Fortuna
Abraham Mlaskauer – Radosław Sołtys
Zosia – Tomasz Poniży

PREMIERA:
15 czerwca 2013, godzina 20:00 (Krakowska Noc Teatrów)
16 czerwca 2013, godzina 20:00

KOLEJNE SPEKTAKLE:
21, 22, 23, 28 czerwca 2013, godzina 20:00

hashphoto-graf_mdkoytfyllskgmaqhapjwgavdky.jpg

 

Skomentuj