BEGIN TYPING YOUR SEARCH ABOVE AND PRESS RETURN TO SEARCH. PRESS ESC TO CANCEL

Album rodzinny. Kazimierz Krakowski

Krakowski-Kazimierz.pl objął patronatem medialnym projekt “Album rodzinny. Kazimierz Krakowski”. Projekt realizowany jest przez The Machers FKŻ – wolontariuszy Festiwalu Kultury Żydowskiej, a finansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Społecznych.

  www.krakowski-kazimierz.pl/album_rodzinny Projekt dotyczy zbierania i katalogowania zdjęć z Kazimierza: „Jest próbą sportretowania dzielnicy i uchwycenia jej obrazu jako miejsca codziennego życia, pracy, dorastania, przeżywania miłości i zabaw dziecięcych, codziennych sprawunków, rozmów, spotkań i zachwytów. (…) W albumie rodzinnym jest wszystko – uroczystości rodzinne, nieoficjalne spotkania towarzyskie, portrety rodziny i przyjaciół, wycieczki, wakacje, scenki rodzajowe, narodziny i pogrzeby. Album to zapis rodzinnej historii, zawsze lekko wyidealizowanej, jaśniejszej niż prawdziwe życie. Zatrzymane wspomnienia, chwile błahe i ważne, wystylizowane i naturalne. Pozowane, ustawianie zdjęcia towarzyszą tym przypadkowym, lekko nieostrym. W albumie rodzinnym jest historia – ludzi i miejsc. Kazimierz jako dzielnica jest wielowarstwowy, często bardzo trudny do opisania słowami, każdy kto tu mieszkał mówi o Kazimierzu inaczej – jedni pamiętają biedną żydowską dzielnicę, inni smutny powojenny świat, jeszcze inni widzą ją jako kwartał całonocnych uciech. Ale zawsze między tymi definicjami i opisami jest prawdziwe życie, prawdziwi ludzie i prawdziwe doświadczenie przestrzeni. Chcemy zebrać zdjęcia przedwojenne, powojenne, z czasu PRL jak i czasu przemian, by pokazać jak z biegiem lat zmieniał się obraz dzielnicy”*.

    Zachęcamy mieszkańców – obecnych, jaki i tych, którzy wyprowadzili się z dzielnicy do innych części miasta, kraju, świata do udostępniania swoich fotografii tych nowych i tych sprzed lat.
Aby wziąć udział w projekcie wystarczy nadesłać lub dostarczyć osobiście co najmniej jedno zdjęcie, w formie odbitki lub skanu oraz wypełnionego i własnoręcznie podpisanego formularza zgłoszeniowego∗. Zdjęcia zgłaszane do projektu powinny prezentować dzielnicę Kazimierz i jej mieszkańców, mogą być wykonane w dowolnej technice fotograficznej: cyfrowo lub analogowo, na papierach czarno-białych lub kolorowych.

Termin przysyłania prac: 31 marca 2015 roku

Byłoby rewelacyjnie, gdyby na zdjęciach było widać ulice, skwery, ogrody – będzie wtedy można zaobserwować, jak zmieniała się dzielnica na przestrzeni lat. Do zdjęć należy dołączyć notkę o autorze i krótki opis zdjęcia lub związanej z nim historii.  W zakresie dat wykonania zdjęć nie obowiązują ramy czasowe. Zdjęcia nadesłane pocztą i zdjęcia osobiście dostarczone organizatorowi zostaną zeskanowane dzięki uprzejmości oficjalnego partnera projektu – Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Zdjęcia podlegają zwrotowi i będą gotowe do odbioru w siedzibie organizatora projektu czyli w Biurze Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie przy ul. Józefa 36 w terminie pięciu tygodni od zgłoszenia. Istnieje również możliwość przekazania fotografii Muzeum Fotografii w Krakowie w celu wyboru i ewentualnego włączenia do zbiorów muzealnych. Wybrane fotografie zostaną opublikowane na fotoblogu “Album rodzinny. Kazimierz Krakowski” i fanpage’u projektu.

Na portalu Krakowski-Kazimierz.pl informacje o zbiorach będą ukazywały się na bieżąco. Zwieńczeniem projektu będzie wystawa wyboru zebranych fotografii w ramach 25-go Festiwalu Kultury Żydowskiej w czerwcu 2015.

Pliki do pobrania:

Regulamin

Formularz zgłoszeniowy

 

Projekt: Album rodzinny. Kazimierz Krakowski

Organizator: Festiwal Kultury Żydowskiej oraz The Machers – wolontariat FKŻ

Partner projektu: Muzeum Historii Fotografii w Krakowie

*żródło: www.cheder.pl grafiki pobrano za pozwoleniem organizatorów

0 Komentarze

Skomentuj